Псориазисът има множество извън-кожни прояви. В литературата и клиничната практика, вниманието , което се обръща на очните изменения в нищожно. Още повече , че очните промени могат да са подмолни и трудно забележими. Поради тази причина , Лорънс и помощници преглеждат прилежно Гугъл и Пъбмед , за да ни направят едно ревю по въпроса.
Очните изменения са по-чести при мъже и почти винаги предшестват кожните промени. Проявяват се предимно при обостряне на псориазиса и засягат почти всяка част от окото.
Могат да се класифицират в две групи. Изменения по кожата на клепачите и блефарит и имуномедиирани състояния като псориатичен увеит.
Клепачи:
Блефарит. Хроничното му протичане може да доведе до
ectropion, trichiasis, madarosis, загуба на тъкани от клепачите, и дори нарушения в зрението.
Конюктива:
Най-често се наблюдава хроничен неспецифичен конюктивит. Заболяването може да доведе до
xerosis, symblepharon, и trichiasis с последващо засягане на корнеята.
Ксерозата може да се прояви самостоятелно или в съчетание с конюктивит. Тя може да прешества появата на автоимунно заболяване каквото е и псориазиса.
Роговица:
Корнеалното засягане е рядко и обикновено вторично. Най честата проява е пунктатен епителиален кератит.
Трябва да се има предвид че терапията с интравенозен метотрексат може да доведе до ксероза, конюктивит, инекция.
Болки в очите след УВ терапия могат да доведат до кератит, което най-често е резултата от лоша протекция по време на облъчването.
Увея:
Според литературата преден увеит се наблюдава при 7% до 20% от болните с псориазис. Той е асоцииран и предимно с артропатичната форма на кожното заболяване.
Леща:
Счита се, че измененията в лещата са предимно спорадични. Теоретично ПУВА терапията може да предизвика и изменения в лещата, но две големи проучвания не откриват статистически риск, включително и проучване върху 82 пациента, които отказват да ползват очила по време на пува облъчването и при, които не се наблюдават изменения в очната леща.
В заключение:
Отваряйте си очите за очни промени при болните с псориазис.
References:
Ocular psoriasis
Balvinder Rehal BSa, c, Bobeck S. Modjtahedi MDb, c Lawrence S. Morse MD, PhDb, Ivan R. Schwab MDb, Howard I. Maibach MDc
Journal of the American Academy of Dermatology
Volume 65, Issue 6, December 2011, Pages 1202-1212
|